|
draugiem.lv facebook.com twitter.com

Barības sastāvdaļas

Proteīna avoti

 • Sojas spraukumi

Pārstrādes blakus produkts, kas iegūts, atdalot eļļu ar šķīdinātāju palīdzību. Tauku saturs spraukumos parasti mazāks par 2%. Proteīna saturs ir 42–50%. Izmantojami kā proteīna avots visu sugu un vecumu dzīvniekiem un putniem.

 • Saulgriežu rauši un spraukumi

Pārstrādes procesa blakus produkts, kas iegūts, izspiežot eļļu no mizotām vai daļēji mizotām (lobītām) saulgriežu sēklām ar presēšanu. Tauku daudzums raušos var sasniegt pat 10%. Spraukumus iegūst, atdalot eļļu ar šķīdinātāja palīdzību, tauku saturs līdz 2%. Kopproteīna saturs var svārstīties plašās robežās no 25–40%. Jo augstāks proteīna saturs, jo zemāks ir kokšķiedras saturs un augstāka ir produkta vērtība. Izmanto atkarībā no proteīna nepieciešamības.

 • Rapšu rauši

Rapšu sēklu pārstrādes produkts, kas iegūts, izspiežot eļļu ar presēšanu. Tirgū ir pieejami gan auksti spiesti, gan karsti spiesti rapšu rauši. Tie atšķiras ar tauku saturu – auksti spiestajiem: 10–14%, karsti spiestajiem: 7–10%. Rauši ir bagāti ar proteīnu: 30–40%. Produkts var saturēt erukskābes un glikolizātus, kas ierobežo lietošanu. Dienas deva auksti spiestajiem raušiem ir līdz 2 kg, karsti spiestajiem – līdz 3 kg.

 • Kviešu klijas

Graudu pārstrādes produkts, kas satur graudu apvalkus ar miltiņiem un bioloģiski aktīvus graudu dīglīšus. Klijas ir bagātākas ar proteīnu, taukiem un atsevišķām minerālvielām (īpaši fosforu) nekā graudi. Slaucamām govīm un zirgiem diennaktī var izēdināt līdz 4 kg kliju. Labi izmantojamas arī grūsno sivēnmāšu ēdināšanai grūsnības pirmajā pusē, lai nodrošinātu dzīvniekam sāta sajūtu, kad devas enerģētiskā vērtība nekavējoties pēc aplecināšanas ir jāsamazina vismaz uz pusi no tās, ko sivēnmāte saņēma zīdīšanas laikā.

 • Lopbarības raugs

Mikrobioloģiskās sintēzes ceļā iegūts produkts ar augstu proteīna saturu – sausnā pat līdz 52%. Izmanto atkarībā no proteīna nepieciešamības, slaucamām govīm maksimāli 2 kg dienā.  

 • Vājpiena aizvietotājs Agrolac

 

Analītiskie komponenti: kopproteīns – 37,8%. koptauki – 1,0%. kokšķiedra – 1,8%, laktoze – 22%. Izmanto jauno dzīvnieku barības pagatavošanai: cūkām pievienojot 5–20%, teļiem 15–20%, kazām 15–20%, broileriem 3–5%.

 

Enerģijas avoti

 • Kukurūza

No visiem graudiem kukurūza satur visaugstāko enerģijas daudzumu, jo tā ir ļoti bagāta ar cieti, taukiem (3–6%) un tajā ir ļoti zems kokšķiedras saturs (ap 2%). Kukurūzā ir zems proteīna saturs (vidēji 10% sausnā). Kukurūzas graudi ir labi izmantojami visu sugu dzīvnieku un putnu ēdināšanai.

 • Sausie cukurbiešu graizījumi

Graizījumi ir vērtīgi tāpēc, ka tie palīdz samazināt viegli fermentējamo ogļhidrātu (īpaši cietes) īpatsvaru barības devā liellopiem, tajā pašā laikā saglabājot augstu enerģijas saturu. Lielāko daļu graizījumu sausnas veido pektīnvielas, kas spureklī ļoti labi fermentējas. Lai gan graizījumos NDF saturs ir pietiekami augsts (59,2% sausnā), to uzskata par viegli fermentējamu kokšķiedru. Ar tiem var aizstāt gandrīz pusi no spēkbarības, iekļaujot barības devās 3–6 kg sausos cukurbiešu graizījumus.

 • Melase

Ir tumšs, biezs šķidrums, kas paliek pāri pēc cukura ražošanas. Melase satur 75 % sausnas, kurā ir 60–70% cukuru, 8–10% sārmainu pelnu, 8,2% proteīna. Cukuri un sāļi kairina liellopiem zarnu gļotādu, tāpēc vēlams to izēdināt atšķaidītu ar ūdeni, aplejot ar to rupjo barību vai piemaisot mikserī gatavojot barības devu. Diennakts deva govīm nepārsniedz 2–2,5 kg, zirgiem – 1,5kg. Pieaugušām aitām un cūkām melasi var izēdināt 0,4–0,5 kg uz 100 kg dzīvmasas.

 • Sausie aizsargātie palmu eļļas tauki

Augstvērtīgs un koncentrēts papildu enerģijas avots. Pret spurekļa mikrofloru aizsargātie tauki. Enerģijas saturs: NEL – 24 MJ/kg, ME – putniem – 28,2 MJ/kg, ME – cūkām – 27,8 MJ/kg.

Pārējās

 • Nātrija hlorīds (vārāmā sāls)

Nātrija avots

 • Kalcija karbonāts (kaļķu milti)

Kalcija avots

 • Nātrija bikarbonāts (soda)

Neitralizē skābi govs priekškuņģī. Acidozes profilaksei un novēršanai paaugstinātas koncentrētās barības izbarošanas gadījumos