Pankūkas ir vienkāršs un līdz šim nepārspēts veids, kā palutināt sevi un ģimeni laiskā brīvdienu rītā. Gandrīz katrā ģimenē ir sava tradicionālā recepte, kā tās pagatavot visgardāk: vieni ir iecienījuši plānās pankūkas ar ievārījumu, citi – rauga pankūkas, kādam visgardākie šķiet biezpiena plācenīši ar medu. Tomēr dažreiz ir vērts palūkoties “aiz savas virtuves robežām”, lai smeltos iedvesmu jauniem atklājumiem. Atzīmējot Starptautisko pankūku dienu, kas šogad ir 17. februārī, kulinārijas bloga lindasvirtuve.lv autore Linda Tellgrena sadarbībā ar AS “Dobeles dzirnavnieks” iesaka 8 piedevas, ar kurām dažādot ierastās pankūkas.

 

  1. Ar aromātiskiem āboliem brūnajā cukurā. Āboli, uzglabāti vēsos lauku pagrabos un pareizos apstākļos, ir pieejami arī pēdējos ziemas mēnešos. Tajos joprojām ir daudz vitamīnu un vērtīgu uzturvielu, tāpēc izmanto tās! Nomizo dažus saldskābus ābolus, sagriez tos gabaliņos un sautē, pievienojot pāris karotes brūnā cukura un garšvielas pēc savas izvēles – kanēli, kardamonu, krustnagliņas. Šo spēcīgo garšu vietā var izmantot arī vaniļas pāksti, jo tās garša ir neitrālāka un patīk teju ikvienam neatkarīgi no vecuma. Sautē, kamēr ābola gabaliņi kļuvuši mīksti un sulīgi. Pasniedz kopā ar savām mīļākajām pankūkām.
  2. Pildītas ar ķirbi un kūpinātu gaļu. Joprojām daudzās ģimenēs skapja augšas grezno pērnā gada krāsainie skaistuļi – laiks tos likt lietā! Pildi plānās pankūkas ar krāsnī cepta ķirbja gabaliņiem un uz pannas apceptu kūpinātu cauraudzīti. Ķirbja saldenums labi sader ar gaļas dūmakaino garšu. Kad pildījums “ierullēts” pankūkās, liec tās uz 10 minūtēm cepeškrāsnī. Pasniedz ar garšaugu mērci, ko pagatavo, sablendējot kopā pētersīļus, labas kvalitātes olīveļļu un ķiploku.
  3. Ar medu un riekstiem. Izvēlies savus mīļākos riekstus un apgrauzdē tos uz pannas vai cepeškrāsnī, lai padarītu intensīvāku riekstu aromātu. Sakapā riekstus mazākos gabaliņos un atbrīvojies no miziņām. Pankūkas pārlej ar karoti smaržīga Latvijas ziedu medus un pārber ar riekstiem. Ja esi eksotisku garšu cienītājs vai vegāns, medus vietā izvēlies kļavu, agaves vai rīsu sīrupu.
  4. Ar vaniļas saldējumu un šokolādes mērci. Īsti saldummīļi novērtēs šādu kombināciju! Īpaši tad, ja šokolādes mērce būs mājās gatavota no īstas tumšās šokolādes. Pastāv arī ātrais mērces gatavošanas variants: labas kvalitātes kakao sajauc kopā ar cukuru un uzkarsē, nepārtraukti maisot. Vaniļas saldējums labi kontrastēs ar karstajām pankūkām un kopā ar šokolādes rūgtumu veidos lielisku garšas buķeti.
  5. Pankūku sainīši ar žāvētu lasi un zaļumu krēmsieru. Šī ir aristokrātiska maltīte, kurā “galveno vijoli” spēlē lasis. Jau gatavas, bet vēl siltas plānās pankūkas vidiņā liec karoti krēmsiera un laša šķēli. Maliņas ceļ uz augšu, veidojot mazu sainīti, ko sasien ar sīpolloku. Laša un krēmsiera kombināciju var izmantot arī pagatavojot mazas kanapē veida uzkodas: izcep mazas pankūciņas dažu centimetru diametrā, to vidū liec lasi, pa virsu tam kopā ar saldo krējumu uzputotu krēmsieru un dekorē ar sarkanajiem vai melnajiem ikriem.
  6. Ar ceptiem banāniem un putukrējumu. Šādi pasniegtas pankūkas jo īpaši novērtēs mazie kārumnieki. Banānus sagriez ripiņās, pārber ar cukuru un cep uz pannas izkausētā sviestā, kamēr tie kļūst mīksti un zeltaini brūni. Pasniedz kopā ar pankūkām un karoti svaigi uzputota saldā krējuma vai plombīra saldējuma.
  7. Pildītas ar šķiņķi un sieru. Šādas pankūkas vakariņās būs priecīgi baudīt gan lieli, gan mazi. Plānās pankūkas pildi ar šķiņķa gabaliņiem, pārberot ar rīvētu sieru. Vari visu papildināt ar tomāta šķēlīti vai kādu citu zaļumu pēc savas izvēles. Sarullē un cep krāsnī, kamēr siers izkusis un pankūkas kļuvušas zeltainas. Pasniedz karstas kopā ar karoti skābā krējuma vai garšaugu mērces.
  8. Ar gailenēm un karamelizētiem sīpoliem. Nevienam nav noslēpums, ka pagājušais gads bija bagāts sēņu gads un joprojām daudzās saldētavās savu kārtu gaida gaileņu krājumi. Tradicionālās sēņu mērces vietā sviestā ceptas atlaidinātas gailenes vari izmantot arī pankūku pildīšanai. Uz pannas eļļā apcep Šalotes sīpolu, pievieno nedaudz diļļu un noslēgumā – sagatavotās gailenes. Pirms pasniegšanas var pārbērt ar paša diedzētiem sīpollokiem vai vitamīnu pilniem dīgstiem.