Cieto kviešu graudi ir īpaša graudu suga, kas Eiropā aug tikai siltajos platuma grādos – Itālijā, Francijā, Spānijā, Grieķijā un Turcijā, kur ir izteikti siltas un saulainas dienas un dzestras naktis – apstākļi, kas ir ideāli piemēroti šīs graudu šķirnes audzēšanai.

 

  • Latvijā un Baltijā izsenis vairāk pazīstami un makaronu ražošanā izmantoti mīkstie kvieši, ko šajā reģionā izaudzēt ir vieglāk. Savukārt Itālijā, kas ir makaronu dzimtene un kur pastas ēdienu baudīšana ir populāra jau gadsimtiem ilgi, galvenā sastāvdaļa ir tikai un vienīgi cieto kviešu graudu milti (durum).
  • Dobeles dzirnavnieks ražo gan cieto, gan mīksto kviešu makaronus. Cietie kvieši pārsvarā tiek importēti, tomēr – lai nākotnē varētu cieto kviešu makaronus ražot no Latvijā audzētiem graudiem, jau vairākus gadus Dobeles dzirnavnieks atbalsta pētījumu veikšanu un dažādu cieto kviešu šķirņu testēšanu, lai atrastu mūsu platuma grādiem piemērotāko risinājumu.
  • Makaroni no cietajiem kviešiem ies pie sirds gardēžiem un tiem, kas rūpīgi seko savai ēdienkartei un plāno savu diētu. Mīksto kviešu makaroni – tiem, kas meklē tradicionālu produktu par konkurētspējīgu cenu.
  • Cieto kviešu izstrādājumi organismā tiek sašķelti lēni, atbrīvojot glikozes molekulas, kas pieprasa pastāvīgu insulīna (hormona) klātbūtni – tas nepieciešams glikozes pārvēršanā enerģijā. Savukārt insulīna klātbūtne asinīs nosaka sāta izjūtu smadzenēs. Sāts rodas no insulīna, nevis cukura klātbūtnes asinīs. Līdz ar to pēc cieto kviešu makaronu apēšanas sāta sajūta saglabājas ilgāk.
  • Mīksto kviešu makaronos cietība ir zemāka, līdz ar to ātrāk paaugstinās un samazinās cukura un insulīna līmenis asinīs, tādējādi sāta sajūta laika ziņā izbeidzas ātrāk un signalizē bada centriem – jāuzņem nākamā pārtikas deva.